Reklama
 
Blog | Zdenek Mikula

Vnímání v barvách

David Černý patří mezi ty výtvarníky, které veřejnost vnímá často jako kontroverzní. Podle mě to tak není, a to i z důvodu, že názorově se s ním často ztotožňuji a také z toho důvodu, že mám jeho věci rád. Už jsem v jiném kontextu zmínil, že co lidé nedokážou uchopit, to většinou zkritizují a často neobjektivně odsoudí. Je mnoho tvůrců napříč uměleckým spektrem, kdy jsou jejich díla často nepochopena a většinou od lidí, kteří sami nedokážou nic vytvořit.

Jak v hudbě, tak poezii, či výtvarném umění, bylo a je mnoho talentovaných jedinců, kteří určují směr. Myslím, že ta neuchopitelnost je právě to, co dělá to konkrétní dílo zajímavým a výjimečným. Vše nemusí být vysvětleno a nemusí mít ani žádný logický podklad, nebo důvod. Věci se dějí a speciálně v umění, je právě ta nespecifikovatelnost, tím nejzajímavějším.

Lidé jako David Černý, Rony Plesl, Jaroslav Róna nebo Michael Rittstein, jsou umělci, kteří jsou mi svým vyjádřením velmi blízcí a také mají pro mě osobně, jedno společné. Je to spíš pocitová záležitost, ale mně se tito lidé propojují, takovým pomyslným vláknem, jak ohledně názorového, tak uměleckého spektra. Do této kategorie samozřejmě patří mnoho dalších umělců, které velmi uznávám a respektuji. Je jich opravdu nespočet, ale některé významné bych velmi rád zmínil. Fotograf Antonín Kratochvíl, spisovatel a básník Jáchym Topol, jeho bratr Filip, kdy jeho přemýšlivá hudba v nás žije dál. Zuzana Navarová a její nezaměnitelný hlas. David Koller, Lenka Dusilová, Vladimír 518, Michal Pavlíček, Pasta Oner, Martin Němec, Michal Kocáb.

Takto bych mohl pokračovat do nekonečna. Tato jména a tento bohatý kulturní výkvět, jsem nezmínil náhodou. Všichni tito lidé se ve mně protínají a nejde pouze o oblast ve které vynikají. Z toho pomyslného propletence barevnosti a kreativity, se to vše setkává v jednom bodě. Tím jsou čestné postoje a barevné vnímání světa umění i toho světa, ve kterém žijeme.

Díky vám všem jmenovaným, i těm nejmenovaným, za váš vliv na to naše vnímání světa.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama