Reklama
 
Blog | Zdenek Mikula

Planeta Praha

Miluju Prahu! Cítím se tady více doma, než tam odkud pocházím. Jsem sice pryč poměrně dlouho a žádné vazby už tam nemám, tedy až na vzpomínky. Nicméně Praha se stala mým ostrovem i azylem. Mám rád její rozporuplnost a nevyzpytatelnost. Mám město navnímané už v různých kontextech a také jsem viděl mnoho jeho tváří a podob. Do Prahy jsem občas jezdil jako mladý kluk, a to převážně na koncerty a za lákadly velkoměsta v letech devadesátých.

Mám z Prahy také velmi intenzivní a zároveň vzdálený zážitek, kdy mi bylo asi šestnáct let a já strávil týden ve squatu. Vím, že se tehdy nacházel na metru Českomoravská a byla to velmi zajímavá zkušenost. Co si pamatuji, tak se asi ve dvou místnostech nacházelo přibližně patnáct lidi. Byli tam dokonce nějací manželé z Indie, kteří byli na cestách a na čas se usídlili v anarcho punkovém squatu. Pamatuji si také pankáče, kterému říkali bůh ví proč Žížala. Pamatuji si na něj hlavně z toho důvodu, protože nosil takový stahovák s dlouhými bodlinami. Vím to především proto, že při podání ruky se mi jich několik zabodlo do dlaně a já měl na Žížalu delší památku, než jsem mít chtěl. Byl to zajímavý týpek a pak jsem o něm slyšel v souvislosti s nějakým incidentem, kdy se mu prý v nějaké ulici v Praze nelíbilo několik výloh. Tak považoval za dobrý nápad některé obchody obohatit, o svůj výtržnicky výtvarný počin.

Samozřejmě v současné době mám k této krásné metropoli mnoho vazeb a zážitků. Pro mě je to především místo, kde žijí, kde mám úžasnou partnerku a v současné době si nedokážu představit žít kdekoli jinde.
Některé leckdy špinavé neupravené uličky a kouty, kde cítíte takový ten štiplavý zápach syrovosti a na některých místech vnímáte určitou bezútěšnost, tak i přesto vás tato místa přitahují. Mám rád, když mohu poznávat i odvrácenou tvář míst, kde se zrovna vyskytuji. Leckdy bývá právě za tou uhlazeností velká lež a když se podíváte pozorně, tak prosvítá šeď, která je mi ve výsledku milejší. Je to jako když někdo nabarví panelák v duhových barvách, a to jen proto, aby se skryla pravda o tom, jaký ten dům je. Všichni to ví, ale žijí v tom, že teď je to veselé a krásné, ale věřte že pokud jste amorální hovado, tak to že se navléknete do obleku nic nezakryje, stále budete amorální hovado v obleku.

Praha vás může totálně semlít, také vás může dostat na vrchol. Může vám přinést mnoho pozitivního, ale také s vámi může pořádně zatřást. Nebo budete tak nějak proplouvat jako většina lidí. Mě nesemlela a myslím, že už se nic takového nestane. Také myslím že neproplouvám jako ta zmíněná většina. Jsem zvědavý, co vše mi to ještě přinese…

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama