Reklama
 
Blog | Zdenek Mikula

(NE) ŠŤASTNÉ DNY KAVÁRENSKÉHO POVALEČE 38

BUDOUCNOST V KOSTCE

Právě jsem viděl poslední sérii britského seriálu Black Mirror. Musím podotknout, že jako skvělé, úchvatné a především originální. S tímto seriálem mám však jeden zásadní problém a to ten, že přesto že se většina epizod odehrává v blízké budoucnosti, tak mnoho těch technologických vychytávek je už mezi námi. Ty, kterých se to netýká, tak mezi námi budou už velmi brzy, nebo se na nich pracuje.

Za mě osobně jsem rád, že jde pokrok kupředu, a to se týká i toho technologického. Mám však obavy ze zneužití těchto věcí, které mají sloužit k lidskému posunu jako takovému. Jedna věc je, si po cestě z práce napustit horkou vanu. Tam se maximálně může stát, že při poruše vytopíte sousedy. Pokud si budete chtít na dálku ohřát připravenou boloňskou omáčku v kastrolu a necháte ji dlouho vařit, tak se třeba stane, že budete mít i stěny s nádechem Itálie. Pokud však jde o šmírování nebo kyberšikanu, tam už je to horší.

Tak si říkám, jak vlastně zabránit zneužití těchto věcí a chovat se k nim tak, aby byly k užitku, a přitom nás nezničily, nebo nehrozily. Představte si, že máte někde implantovaný čip, který vás má pod kontrolou a pokud se něčím proviníte, tak vás třeba nepustí do klubu, nebo do restaurace. Třeba jste nic vážného neudělali, ale šlo o provinění morální a vy už budete mít pošramocený právě ten morální kredit, který bude ovlivňovat váš další život.

Je to děsivá představa a myslím že od něčeho podobného nejsme daleko. Toto není konspirační teorie, ale takové zamyšlení, co by, kdy by! Sám vnímám, jak je vše propojené a jedním kliknutím či objednávkou konferenčního stolku nebo dámského spodního prádla jste v systému, ze kterého už není návratu.

Přesně to popisuje dokument The Social Dilemma, kdy lidé stojící právě za tím vším abstraktnem a tvorbou umělých životů či přátelství, tak nás všechny chytají do pomyslné sítě. Je to velmi sofistikovaný systém, který zacílí na naše slabosti a vpustí nám do žil drogu, která nás chce pohltit a už si nás navždy nechá ve své moci.

Jistě každý to tak nemá a osobně si myslím, že i já jsem opatrným konzumentem. Jen bych se nerad dočkal toho, že jednou nebudeme mít na výběr a nebude možné se této moci ubránit.

Tak lidičky bděte a dávejte pozor na to, až budete při cestě z práce nastavovat na dálku třeba koupel. Toto vám pojišťovna asi neproplatí.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama